Super User

Super User

středa, 25. listopad 2020 17:43

Contacts

středa, 25. listopad 2020 17:43

Author guidelines

středa, 25. listopad 2020 17:43

Copyrighted work

Až do 14. června probíhá v Telči Mezinárodní letní škola o kulturním dědictví, kterou pořádá Pedagogická fakulta UK ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Mateje Bela z Banské Bystrice a Fakultou humanitních studií Univerzity Primorska ze slovinského Koperu. Na zajištění programu se podílí také řada odborníků z Národního památkového ústavu v čele s územním odborným pracovištěm v Telči.

Spolek českých právníků Všehrd pořádá 29. dubna 2013 přednášku státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Akce se koná na Právnické fakultě UK od 16.00.

Je špičkovým vědcem i talentovaným a oblíbeným pedagogem. Docent Jan Černý z Přírodovědecké fakulty UK učí nejen vysokoškoláky, kurzy vede pro všechny věkové kategorie. Jeho mimořádně široký záběr v práci a originální přístup ke způsobu výuky v únoru ocenila společnost Siemens.

V neděli 17. listopadu od 11.00 hodin proběhne ve Velké aule Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (nám. Jana Palacha 2) veřejná panelová diskuse na téma Budování demokracie v Česku. Akci u příležitosti 24. výročí sametové revoluce pořádá občanská platforma Vraťte nám stát! a Filozofická fakulta UK.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a generální ředitel společnosti Zentiva Ivo Žídek dnes podepsali v historických prostorách Karolina memorandum stvrzující partnerství, vzájemnou podporu a spolupráci mezi oběma institucemi. Díky tomuto memorandu se Zentiva stává partnerem vědeckých i pedagogických univerzitních událostí a významných historických výročí, jež bude UK pořádat.

Poprvé v ní lidé mohli listovat právě před čtyřmi sty léty, její nové reedice však vycházejí dodnes. Řeč je o posledním předbělohorském vydání Bible kralické z roku 1613, jež svou kvalitou přetrvalo věky.

Stavby, v nichž se snoubí výjimečná architektura s mimořádnou atmosférou přímo vybízející k duchovnímu zamyšlení. Právě těch si všímá ve svém právě vznikajícím přehledu nejen sakrálních staveb 20. a 21. století architekt Norbert Schmidt, který vede Centrum teologie a umění při Katolické teologické fakultě UK.

Navzdory velké vodě vyrazili zoologové Přírodovědecké fakulty UK do české přírody, aby nasbírali živé exponáty pro velkou výstavu bezobratlých živočichů. Ta začala v neděli 9. června v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK Na Slupi.

„Český otisk ve slovenské krajině“ – i tak bychom mohli nazvat nemalý podíl akademických vědeckých pracovníků Univerzity Karlovy na zrodu odborné publikace Komentár k Ústave Slovenskej republiky, jež byla vydána k 20. výročí přijetí Ústavy SR.

Řecko a především řecká filozofie se staly středem jeho vědeckého zájmu a jeho životní vášní. I z toho důvodu se zhruba před pěti lety Mgr. Vojtěch Hladký, Ph.D., z katedry filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty UK začal zabývat Papyrem Derveni. Výsledkem byla stejnojmenná publikace, která uspěla v Soutěži vysoce kvalitních monografií na UK pro rok 2013.

Více než třetina všech udílených ocenění v oblasti chemie, lékařských věd, farmacie a informatiky směřovala během slavnostního udílení 20. června na Francouzském velvyslanectví v Praze na naši alma mater. Nejvyšší ocenění v soutěži lékařských věd převzala Ivana Heřmanová z 2. lékařské fakulty a její kolegyně z Přírodovědecké fakulty Pavla Chlubná obdržela první cenu za chemii.

Podpořte Univerzitu Karlovu v golfovém turnaji pražských vysokých škol! Ten, kdo by chtěl poměřit své hráčské kvality s ostatními studenty, se může až do 20. května přihlásit na Golfový Souboj Vysokých Škol. Ti nejlepší hráči a hráčky jednotlivých škol se pak utkají ve finále 18. června na hřišti v Hodkovičkách. A kdo golf nehraje, může přijít své alma mater a spolužákům alespoň fandit.

Každý rok Učená společnost během své valné hromady ocení vybrané badatele za mimořádné zásluhy o rozvoj vědy. Letos vyznamenala také tři vědce působící na Univerzitě Karlově.

Před dvěma lety dostal současný doktorand na Přírodovědecké fakultě UK RNDr. Michal Pitoňák Cenu rektora za svou výjimečně kvalitní diplomovou práci. Zřejmě jako vůbec první se v České republice zabýval tématem queer geografie. Letos podpořila finančně jeho výzkum věnující se queer geografii také Grantová agentura UK.

Na slavnostním shromáždění ve Velké aule Karolina budou v úterý dne 25. června 2013 v 10 hodin předány jmenovací dekrety profesorkám a profesorům vysokých škol České republiky, kteří se neúčastnili slavnostního předání dne 11. června 2013. Z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR Petra Fialy převezmou pověření dvě profesorky a čtyři profesoři.

pátek, 26. červenec 2019 17:24

Bářina rusínská vyšívanka

Prázdniny před závěrečným ročníkem na vysoké – to je pro spoustu studentů na dlouhou dobu poslední šance procestovat kus světa a poznat exotické země. Bára Zavadilová měla před sebou pátý ročník studia na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, když se rozhodla užít si poslední dlouhé prázdniny na cestách.

Každý, kdo sleduje, co se na UK děje, jistě zaznamenal mimořádný talent hydrobiologa Petra Jana Juračky z Přírodovědecké fakulty. Fanoušci jeho fotografických a filmových prací se mohou radovat. Připravil totiž nové video, tentokrát časosběrný dokument věnovaný Českému Švýcarsku.

Strana 1 z 102