Hlavní je nebát se Nature oslovit, radí doktorandka
Nasadit takovou léčbu, která by byla pro konkrétního pacienta co nejúčinnější, a eliminovat nežádoucí účinky chemoterapie. S tímto cílem vede svůj výzkum Tereza Tesařová, doktorandka Lékařské fakulty v Plzni UK.
Spiritualita online. Vědkyně zkoumá nový fenomén
Filozof Martin Heidegger kdysi prohlásil, že technika sice překonala všechny vzdálenosti, ale nevytvořila žádnou blízkost. Jeho slova dnes vyvrací Helena Lipková z FF UK. Věnuje se výzkumu informačního chování v digitálním prostředí.
Akademičky vyšly nejlépe florbalistům, zářili atleti i plavci
Studenti a studentky Univerzity Karlovy vybojovali na Českých akademických hrách 2025 v Ostravě 28 zlatých medailí. V celkovém bodování škol se však museli sklonit před Masarykovou univerzitou z Brna.
Od skromných začátků k dynamické instituci: FSV UK slaví 35 let
Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy letos slaví 35 let od svého založení. Od skromných začátků se dvěma stovkami studujících se ve všech oblastech posunula mimořádně daleko. Z FSV UK se postupem let stala dynamická, otevřená a mezinárodně orientovaná instituce, která má ambice nejen v oblasti vzdělávání, ale také výzkumu a společenské relevance.
Matfyz předvedl nové roboty. Chce je naučit spolupracovat
Kolemjdoucí v okolí trojského kampusu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy byli ve středu svědky poněkud zvláštní scény. Před budovou IMPAKT a po přilehlém trávníku se procházeli humanoidní roboti doprovázení robotickými psy.
Moderní paleontologie by měla promlouvat k přítomnosti
Prvního celého trilobita našel Petr Kraft už ve čtyřech letech během jedné z pravidelných výprav se svým dědečkem a otcem, uznávaným paleontologem. Zkameněliny jsou pro rokycanskou rodinu Kraftů vášní a osudem již po tři generace.
Profesura a čtyři děti před čtyřicítkou? Jde to!
Když v červnu převzala jmenovací dekret, stala se historicky nejmladší profesorkou Univerzity Karlovy. Jedna z nejcitovanějších českých ekonomek Zuzana Havránková dosáhla vrcholné vědecké mety jako matka čtyř dětí.
Popularizace vědy chodí vždy po lidech
Komunikace vědeckých výsledků může vypadat jako zábava, ale je za ní spousta „neviditelné“ práce. Její dlouhodobý význam pro vědu a vzdělávání nesmíme podcenit, podotýká Martin Vlach, popularizátor vědy a emeritní prorektor pro vnější vztahy UK.
Novela zákona může zvednout zájem o doktorské studium
„Nejlepší fígl, jak přitáhnout doktorandy, je vytvořit příjemné prostředí, v němž se studenti cítí dobře a kde je práce baví. Výzkum je nutný pro pokrok v medicíně – bez doktorandů nebudou docenti ani profesoři, a bez nich se věda neposune dál,“ říká Martina Řezáčová z LFHK UK.
Historička Čapková má top ERC grant. Řeší inkluzivní dějiny
Kateřina Čapková z FF UK se zaměří na „jiné“ dějiny středovýchodní Evropy – díky 62 milionům korun z Advanced ERC grantu prozkoumá historii pohledem Romů, Židů či lidí s postižením. Jde o vůbec první pokročilé ERC pro společenské vědy v Česku.
O ztraceném příběhu, Magnesii Liteře i cestě k sobě samé
„U prvních dvou nominací jsem si nebyla jistá, jestli chci vyhrát,“ říká spisovatelka a pedagožka Bára Dočkalová z PedF UK v rozhovoru, kde se zaměřujeme i na to, jak se postupně rodily její tři knihy. Ta poslední – Kost – nominaci na Literu za knihu pro děti a mládež proměnila.
Teologie zvítězila nade vším. I nad herectvím
Jako mladý hoch vážně uvažoval o studiu herectví nebo historie, ovšem nakonec jej čeká kariéra faráře. Nejdříve však musí Jan Lukáš dokončit doktorské studium, které řeší v rámci cotutelle na ETF UK a univerzitě v německém Tübingenu.
Z Argentiny do Prahy: Politoložka Llanos o pozici ERA Chair
Profesorka Mariana Llanos, významná politoložka z Argentiny, líčí svoji pouť z Oxfordu přes elitní hamburský institut GIGA až na Univerzitu Karlovu, kde získala novou pozici ERA Chair v projektu ERA-AREAS. Věnovat se bude areálovým studiím.
Výstava bezobratlých zlepšuje povědomí o stavu přírody
Do neděle 15. června 2025 mají obdivovatelé bezobratlých živočichů možnost zhlédnout unikátní expozici, kterou hostí zahrada Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK. Dodejme, že jde o akci pořádanou přírodovědci jednou za dva roky, letošní výstava má pořadové číslo pět, poprvé proběhla v roce 2013.
Historie ošetřovatelství, to jsou příběhy odvážných žen
„Stále mě jejich osudy dojímají a inspirují,“ říká pedagožka na 3. lékařské fakultě UK a všeobecná zdravotní sestra Renata Vytejčková. Ve své výzkumné práci odhalila i pozapomenuté osudy ošetřovatelek první poloviny 20. století a podmínky jejich práce.