• Vyhledat
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube
 • RSS
 • Vyhledat
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube
 • RSS
 •  

Religionista Kozák zkoumá severské mýty i boha Ódina

Foto: archiv Jana A. Kozáka
pátek, 27 listopad 2020 16:02

Nyní už je Jan A. Kozák zpět v Česku, na pražské „fildě“, ale ještě donedávna působil v norském Bergenu. Na tamní univerzitě řešil od roku 2018 výzkumný záměr, na který získal prestižní stipendium Marie Curie-Skłodowské. Zkoumá skandinávské mýty.

Letošní Noc vědců byla plná robotů. I na Karlovce

Foto: Vladimír Šigut
pátek, 27 listopad 2020 09:34

V letošním roce slavíme 100 let slova robot, které se poprvé objevilo v divadelní hře R.U.R. od Karla Čapka. Člověk a robot bylo i tématem letošní Noci vědců, která proběhla online v pátek 27. listopadu na mnoha místech v celé ČR. Bohatý program připravila i Univerzita Karlova.

OBRAZEM: Červená středa připomněla stíhání lidí kvůli víře

Autor : Jitka Jiřičková
Foto: Hynek Glos
čtvrtek, 26 listopad 2020 11:00

Univerzita Karlova se připojila k iniciativě Červená středa připomínající utrpení lidí pronásledovaných kvůli víře. Při té příležitosti zaštítil rektor Tomáš Zima konferenci konanou ve Vladislavském sále Karolina. Součástí byla společná modlitba a průvod kolem červeně nasvícených budov.

Copyrighted work

středa, 25 listopad 2020 17:43

Author guidelines

středa, 25 listopad 2020 17:43

Vácha: Nenávist k odlišné víře pramení z různých strachů

Foto: archiv Marka Orko Váchy
středa, 25 listopad 2020 13:05

Marek Orko Vácha spíš než jasným odpovědím dává přednost poctivým otázkám a nahlížení na problémy z co nejvíce úhlů. S knězem, biologem a přednostou Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK jsme si povídali u příležitosti iniciativy Červená středa.

Popularizace vědy nikdy nebyla důležitější, říkají Czechsight

Foto: Czechsight
středa, 25 listopad 2020 10:41

Chtěli ukázat, že zajímavých vědeckých výsledků dosahují i poměrně mladí lidé a lze to pěkně zpopularizovat. I tak by se dal popsat počátek online časopisu Czechsight, který se na mediální scéně objevil v květnu 2019. U jeho zrodu byli i studenti Přírodovědecké fakulty UK.

„Historie je pro nás všechny zavazující a před námi je tak úkol z nejnáročnějších. Udržet dosavadní vysokou úroveň naší fakulty,“ píše děkan Jiří Manďák k 75. výročí založení Lékařské fakulty v Hradci Králové UK.

Někdejší studenti UK budují atlas jako politické Google Maps

Foto: Shutterstock, CPPT UK
pátek, 20 listopad 2020 20:26

Psal se rok 2015 a Evropu tříštily debaty na téma takzvané uprchlické krize. Mezi studenty z Univerzity Karlovy, kteří vyrazili pomáhat na Balkán, byl také Jakub Múčka, dnes již doktorand na Ústavu filosofie a religionistiky FF UK. Kolem něj se vytvořil tým budující online Atlas dnešního světa.

Pejcha, Musilová i Stehlík. Vědci UK mezi knižními živly

Foto: Michal Novotný, Luboš Wišniewski, archiv UK
čtvrtek, 19 listopad 2020 17:18

Málokterá média v Česku se věnují komunikaci vědy a výzkumu tolik, jako nyní činí Deník N. Čtyři z jeho redaktorů uspořádali nedávno knihu, kterou nazvali Živly české vědy. Jsou mezi nimi různé známé vědecké „veličiny“ - včetně vědců či odchovanců Univerzity Karlovy.

Zach: Nechci spoléhat jen na golf, vzdělání je pro mě důležité

Autor:
Foto: archiv Šimona Zacha
středa, 18 listopad 2020 16:20

Šimon Zach patří mezi největší talenty českého golfu. Přesto se nehodlá spoléhat jen na sportovní úspěchy a po čtyřech letech na univerzitě v USA pokračuje ve studiu na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK. Skloubit sportovní kariéru s profesionálním sportem mu pomáhá i stipendijní program UNIS Victoria.

Štafeta od Sorbony: UK předsedá univerzitní alianci 4EU+

Autor: Pavla Hubálková
Foto: Vladimír Šigut
středa, 18 listopad 2020 16:18

V pondělí 16. listopadu proběhlo výroční zasedání mezinárodní univerzitní aliance 4EU+, kde Univerzita Karlova převzala vedení od pařížské Sorbony. UK se chce během předsednictví zaměřit především na problematiku odbourávání bariér ve vzdělávání a větší propojení studentů.

Komorní připomínky 17. listopadu: Svobodu oslavila i UK

Autor: Martin Rychlík
Foto: Vladimír Šigut, Michal Novotný, Martin Pinkas
úterý, 17 listopad 2020 19:36

Tradiční oslavy svobody a demokracie byly letos dosti jiné. Zatímco loni, při třicátém výročí „sametové revoluce“ 1989 a jubilejního vzpomínání na rok 1939, byly ulice českých měst plné lidí a akcí, aktuálně si klíčové události dějin připomněli občané a akademici kvůli epidemii spíše komorně.

UK ocenila pět vědeckých osobností podporou Donatio

Autor: Pavla Hubálková
Foto: Vladimír Šigut, archiv UK
úterý, 17 listopad 2020 12:11

Podvečer 17. listopadu patřívá slavnostnímu setkání akademické obce Univerzity Karlovy ve Velké aule Karolina a předání ocenění pro významné osobnosti univerzity. Ani letošní rok nebyl výjimkou a Univerzita Karlova ocenila pět vědců, kteří významně přispívají k odborné prestiži UK.

Strana 1 z 126