Nasadit takovou léčbu, která by byla pro konkrétního pacienta co nejúčinnější, a eliminovat nežádoucí účinky chemoterapie. S tímto cílem vede svůj výzkum Tereza Tesařová, doktorandka Lékařské fakulty v Plzni UK.

Filozof Martin Heidegger kdysi prohlásil, že technika sice překonala všechny vzdálenosti, ale nevytvořila žádnou blízkost. Jeho slova dnes vyvrací Helena Lipková z FF UK. Věnuje se výzkumu informačního chování v digitálním prostředí.

Akademičky vyšly nejlépe florbalistům, zářili atleti i plavci

Autor: Jiří Novák
Foto: 2025.ceskeakademickehry.cz
neděle, 29. červen 2025 22:57

Studenti a studentky Univerzity Karlovy vybojovali na Českých akademických hrách 2025 v Ostravě 28 zlatých medailí. V celkovém bodování škol se však museli sklonit před Masarykovou univerzitou z Brna.

Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy letos slaví 35 let od svého založení. Od skromných začátků se dvěma stovkami studujících se ve všech oblastech posunula mimořádně daleko. Z FSV UK se postupem let stala dynamická, otevřená a mezinárodně orientovaná instituce, která má ambice nejen v oblasti vzdělávání, ale také výzkumu a společenské relevance.

Matfyz předvedl nové roboty. Chce je naučit spolupracovat

Autor: Jiří Novák
Foto: Michal Novotný
čtvrtek, 26. červen 2025 06:00

Kolemjdoucí v okolí trojského kampusu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy byli ve středu svědky poněkud zvláštní scény. Před budovou IMPAKT a po přilehlém trávníku se procházeli humanoidní roboti doprovázení robotickými psy.

Prvního celého trilobita našel Petr Kraft už ve čtyřech letech během jedné z pravidelných výprav se svým dědečkem a otcem, uznávaným paleontologem. Zkameněliny jsou pro rokycanskou rodinu Kraftů vášní a osudem již po tři generace.

Profesura a čtyři děti před čtyřicítkou? Jde to!

Autor: Helena Zdráhalová
Foto: Michal Novotný
pondělí, 23. červen 2025 06:43

Když v červnu převzala jmenovací dekret, stala se historicky nejmladší profesorkou Univerzity Karlovy. Jedna z nejcitovanějších českých ekonomek Zuzana Havránková dosáhla vrcholné vědecké mety jako matka čtyř dětí.

Popularizace vědy chodí vždy po lidech

Autor : Martin Vlach
Foto: Archiv Martina Vlacha
pátek, 20. červen 2025 16:30

Komunikace vědeckých výsledků může vypadat jako zábava, ale je za ní spousta „neviditelné“ práce. Její dlouhodobý význam pro vědu a vzdělávání nesmíme podcenit, podotýká Martin Vlach, popularizátor vědy a emeritní prorektor pro vnější vztahy UK.

„Nejlepší fígl, jak přitáhnout doktorandy, je vytvořit příjemné prostředí, v němž se studenti cítí dobře a kde je práce baví. Výzkum je nutný pro pokrok v medicíně – bez doktorandů nebudou docenti ani profesoři, a bez nich se věda neposune dál,“ říká Martina Řezáčová z LFHK UK.

Historička Čapková má top ERC grant. Řeší inkluzivní dějiny

Autor: Martin Rychlík
Foto: Hynek Glos
úterý, 17. červen 2025 12:00

Kateřina Čapková z FF UK se zaměří na „jiné“ dějiny středovýchodní Evropy – díky 62 milionům korun z Advanced ERC grantu prozkoumá historii pohledem Romů, Židů či lidí s postižením. Jde o vůbec první pokročilé ERC pro společenské vědy v Česku.

„U prvních dvou nominací jsem si nebyla jistá, jestli chci vyhrát,“ říká spisovatelka a pedagožka Bára Dočkalová z PedF UK v rozhovoru, kde se zaměřujeme i na to, jak se postupně rodily její tři knihy. Ta poslední – Kost – nominaci na Literu za knihu pro děti a mládež proměnila.

Teologie zvítězila nade vším. I nad herectvím

Autor: Jiří Novák
Foto: Michal Novotný
pátek, 13. červen 2025 08:15

Jako mladý hoch vážně uvažoval o studiu herectví nebo historie, ovšem nakonec jej čeká kariéra faráře. Nejdříve však musí Jan Lukáš dokončit doktorské studium, které řeší v rámci cotutelle na ETF UK a univerzitě v německém Tübingenu.

Z Argentiny do Prahy: Politoložka Llanos o pozici ERA Chair

Autor: Martin Rychlík
Foto: Hynek Glos
středa, 11. červen 2025 06:32

Profesorka Mariana Llanos, významná politoložka z Argentiny, líčí svoji pouť z Oxfordu přes elitní hamburský institut GIGA až na Univerzitu Karlovu, kde získala novou pozici ERA Chair v projektu ERA-AREAS. Věnovat se bude areálovým studiím.

Do neděle 15. června 2025 mají obdivovatelé bezobratlých živočichů možnost zhlédnout unikátní expozici, kterou hostí zahrada Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK. Dodejme, že jde o akci pořádanou přírodovědci jednou za dva roky, letošní výstava má pořadové číslo pět, poprvé proběhla v roce 2013.

Historie ošetřovatelství, to jsou příběhy odvážných žen

Autor: Jitka Jiřičková
Foto: Michal Novotný, sbírka Renaty Vytejčkové
pondělí, 9. červen 2025 06:01

„Stále mě jejich osudy dojímají a inspirují,“ říká pedagožka na 3. lékařské fakultě UK a všeobecná zdravotní sestra Renata Vytejčková. Ve své výzkumné práci odhalila i pozapomenuté osudy ošetřovatelek první poloviny 20. století a podmínky jejich práce.

Strana 1 z 214